Pri príjazde do Nitry vidieť Nitriansky hrad už z diaľky. Trasa na hrad je prehľadne značená dopravnými značkami.

 • Pešo

  Ak prichádzate z parku, od hokejového a futbalového štadióna, máte možnosť využiť prístup cez severný chodník na hradnom kopci. Turniket, ktorý sa nachádza na jeho začiatku je otvorený od 6:00 do 22:00 hodiny.  Na kopci stačí potlačiť mrežové dvere a ocitnete sa takmer na streche reštaurácie Castellum Cafe pri hradnej bráne.

  Ak prichádzate z centra (Svätoplukovo námestie, Divadlo Andreja Bagara) musíte prejsť podchodom na Župnom námestí – Nitrianska galéria. Za podchodom sú dve cesty. Jedna vedie priamo, tzv. Kráľovská cesta, tá je kratšia ale strmá. Na jej konci sa nachádza súsošie sv. Cyrila a Metoda. Druhá cesta vedie vpravo okolo kostola sv. Petra a Pavla. Dostanete sa ňou na Pribinovo námestie, v strede stojí jeho socha. Ak sa rozhliadnete, uvidíte historické budovy – Malý a Veľký kňazský seminár, na rohu jednej z budov sa nachádza aj legendárny Corgoň. Ďalej pokračujete smerom hore po schodoch k mariánskemu stĺpu, pred samotnú hradnú bránu.

 • Auto

  Auto je možné zaparkovať na Župnom námestí, kde je menšie spoplatnené parkovisko. Prípadne je možné zaparkovať zo severnej strany hradného kopca – na väčšom, nespoplatnenom parkovisku vedľa zimného štadióna a na príchod k hradu využiť novo sprístupnené chodníky tiahnuce sa po severnom svahu hradného kopca.

 • Autobus

  Návštevníci, ktorí prichádzajú vo väčšej skupine autobusom majú možnosť využiť urýchlené vystúpenie na Župnom námestí. Pohodlnejšie je však zaparkovať autobus na parkovisku pri zimnom štadióne a odtiaľ prejsť pešo po chodníku na Nitriansky hrad.

 • MHD

  Pod hradným kopcom má svoju zastávku viacero liniek mestskej hromadnej dopravy, ktorá vás pohodlne privezie priamo pod Nitriansky hrad. Zo železničnej stanice môžete využiť linku č. 1 a č. 27, zo zastávky Rázcestie autobusovej stanice zase linku č. 7 (vystupujete na zastávke Divadlo Andreja Bagara). Zo zastávky blízko OC Mlyny (zastávka Centrum) premávajú autobusy č. 6, č. 9, č. 10 a č. 26 (vystupujete na zastávke Predmostie) alebo autobus č. 30 k zastávke Divadlo Andreja Bagara

  Viac informácii nájdete TU.